قوانین و مقررات

 

قوانین مربوط به فروشگاه های اینترنتی:

قوانین برای تایید و همکاری با ذره بین:

نماد اعتماد الکترونیک

لازم است فروشگاه آنلاین شما قبل از عضویت در  ذره بین ، نماد اعتماد الکترونیک خود را دریافت کرده باشد. در صورتی که نماد اعتماد الکترونیک فروشگاهی منقضی یا تعلیق شود، فروشگاه ملزم است نسبت به تمدید آن اقدام نماید و در صورت درخواست ذره بین مدارک اقدام خود را ارائه دهد. 

 

التزام فروشگاه به قوانین تجارت الکترونیک

کلیه فروشگاه‌ها در ذره بین ملزم به رعایت قوانین تجارت الکترونیک هستند. در صورتی که گزارش عدم رعایت قانون تجارت الکترونیک از سوی کاربران گزارش شود و صحت این ادعا برای کارشناسان ذره بین محرز شود، فروشگاه تا زمان ایفای تعهد به قانون تجارت الکترونیک و تعهد به تکرار نشدن دوباره این رفتار، از ادامه فعالیت در ذره بین محروم خواهد شد. لازم به تاکید هست که قانون تجارت الکترونیک مقدم بر قوانین خود فروشگاه هست و فروشگاهی نمی‌تواند در قوانین خود، موردی مغایر با قانون تجارت الکترونیک منظور کند.

 

شناسه کالا

طبق بند ذ ماده ۱ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، شناسه کالا به این صورت تعریف شده است:

کدی چند رقمی که مبتنی بر یک نظام جامع طبقه‌بندی کالاست و مشخصات ماهوی هر قلم کالا احصاء و در یک سامانه ثبت می شود و به صورت رمزینه ( بارکد ) و یا نظایر آن بر روی کالا نصب یا درج می گردد. به عبارت دیگر شناسه کالا، زبان مشترک تشریح کالا در فرآیند تجاری کشور بالاخص بین سامانه‌های الکترونیکی از قبیل سامانه جامع تجارت ایران، ثبتارش، پنجره واحد تجارت فرامرزی، بارنامه برخط، جامع انبارها و تدارکات الکترونیکی دولت خواهد بود. واردکنندگان و تولیدکنندگان ملزم شده‌اند تا بر اساس آیین‌نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به اخذ و نصب کد شناسه برای کالاهای وارداتی و تولیدی اقدام کنند.

مطابق اطلاعیه وزارت صنعت، معدن و تجارت کالاهای گروه های زیر با برند ایرانی و غیر ایرانی میبایست درای شناسه کالا باشند:

 • برای نمایش محصولات شما از این دسته ها در ذره بین لازم است تا شناسه کالای محصول در جدول مشخصات آن ثبت شده باشد. لازم به ذکر است این شناسه می بایست با اطلاعات ارائه شده توسط سامانه جامع تجارت ایران مطابقت داشته باشد.

 

 

ممنوعیت فروش 

اگر محصولی خلاف قوانین و مقررات جمهوری اسلامی در وبسایتتان قرار دهید ذره بین حق دارد آن محصول را نمایش ندهد و از پنل شما پاک کند.(دارو، اسلحه، و...) ، همچنین کلیه محصولات آرایشی و بهداشتی، غذا ( مکمل و شیرخشک و...) و تجهیزات پزشکی فقط با برچسب اصالت سازمان غذا و دارو مجوز فروش دارد.

 

 

موارد فنی :

1.اگر وبسایت وردپرسی هستید و افزونه ذره بین را نصب کرده اید، ربات وبسایت شما بر اساس افزونه کار میکند و در صورت پاک کردن افزونه محصولات شما هم نمایش داده نمیشود پس در صورت پاک کردن آن تیم فنی را از طریق تیکت مطلع کنید.

2.اگر وبسایتی غیر از وردپرس هستید و ذره بین از شما درخواست API کرد ( در موارد اندک) شما موظف به دادن API مطابق با این صفحه می باشید و در غیر اینصورت ذره بین هزینه شما رو عودت خواهد داد.

3.اگر قالب وبسایتتان را دچار تغییر کردید از عملکرد درست رباتتان ( قیمت و موجودی و...) مطمئن شوید و در صورت عدم تطابق تیم فنی را از طریق تیکت مطلع سازید.

4.مبلغ ثبت نام 100 هزار تومان و غیرقابل عودت می باشد ( به دلیل نوشتن ربات و کار فنی)، اما مبالغ شارژ مجددی که دفعات بعد انجام می دهید قابل عودت می باشد.

 

قوانین مربوط به کاربران:

 

مقدمه:

 

در ابتدا لازم به ذکر است است که تمامی فعالیت های ذره بین، مطابق با قوانین جمهوری اسلامی و قانون تجارت الکترونیک می باشد و در صورت ایجاد تغییرات جزئی در خط مشی و خدمات در آینده، از طریق همین صفحه اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت. طبعا همکاری با موتور جستجوی هوشمند ذره بین، پذیرش و پیروی از قوانین ذکر شده را می طلبد.

 

محتوای فروشگاه های داخل سایت

 

محصولات درج شده در موتور جستجوی هوشمند ذره بین، توسط ربات از فروشگاه های آنلاینی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی معتبر هستند جمع آوری شده و توسط کارشناسان محتوای ذره بین به کمک هوش مصنوعی مورد بررسی قرار می گیرد. این محصولات پس از تایید در نتایج ذره بین قابل مشاهده می باشد. اطلاعات محصولات بصورت مستقیم از وبسایت های فروشگاهی گرفته می شود و ذره بین هیچگونه مسئولیتی در برابر اطلاعات ارائه شده توسط فروشندگان ندارد. با این حال تیم کارشناسی ما تمام تلاش خود را برای حذف خطاهای احتمالی به کار می گیرد.

 

محصولات ممنوعه که در ذره بین قرار نخواهد گرفت:

 

 • انواع دخانیات ( سیگار و تنباکو )
 • مشروبات الکلی
 • و تمامی محصولات مغایر با قوانین جمهوری اسلامی

 

نحوه خرید کالا

 

پس از جستجوی محصول موردنظر و مقایسه قیمت و مشخصات، هنگامی که تصمیم به خرید از فروشنده مدنظر گرفتید، با کلیک بر روی گزینه ی خرید محصول، به سایت فروشنده کالا و خدمات هدایت خواهید شد و تکمیل روند خرید و پرداخت در سایت مذکور انجام می شود. بدیهی است تمامی مشکلاتی که در هنگام روند خرید، گارانتی و روش های ارسال ایجاد شود، بر عهده فروشگاه ها می باشد. لذا ذره بین در این فرایند دخالتی نداشته و صرفا بستر مقایسه ی محصولات فروشندگان را برای تسهیل در امر خرید، در اختیار شما قرار داده است. در کنار این مطلب، تیم پشتیبانی ذره بین برای افزایش کیفیت خدمات و رفع مشکلات کاربران، بستری برای پیگیری سفارش و همچنین امکان نظرسنجی و امتیاز دهی به فروشندگان را فراهم نموده است. همچنین در صورت نقض قوانین توسط فروشندگان، مطابق با قوانین سایت برخورد و در صورت لزوم، پنل آن فروشنده از ذره بین حذف خواهد شد.

 

توصیه ما برای خرید امن

 

 1. در صورت مشاهده ی هرگونه مغایرت در قیمت و مشخصات محصولات در ذره بین، از طریق گزینه «گزارش » ما را مطلع نمایید.
 2. قبل از پرداخت وجه حتما رویه‌های ارسال و پرداخت فروشنده را بررسی نمایید. توصیه می کنیم از فروشندگانی خرید کنید که امکان پرداخت در محل را فراهم کرده اند.
 3. مشخصات محصول در سایت فروشنده را بطور دقیق مطالعه نمایید.
 4. در صورت نیاز، قبل از پرداخت وجه با پشتیبانی سایت فروشنده جهت کسب اطلاعات و هماهنگی بیشتر تماس بگیرید.
 5. پس از پرداخت وجه در وبسایت فروشگاه مدنظر، مشخصات سایت و اطلاعات حساب کاربری و همچنین اطلاعات سفارش را ثبت نمایید.
 6. در مواردی مانند خرید تجهیزات هوشمند ( تلفن همراه و تبلت و ...) حتما از وضعیت رجیستری محصول اطلاع کسب کنید.
 7. در هنگام دریافت کالا از مامور پست، بسته را در حضور مامور تحویل کالا باز نموده و صحت کالای دریافتی را بررسی نمایید و قبل از تایید صحت کالا، وجه را پرداخت ننمایید.

 

مواردی از قبیل شماره تلفن و آدرس ایمیل دریافتی از شما، به علت نمایش در بخش فروشگاه خود شما می باشد و ذره بین تعهد می دهد اطلاعات دیگر شما نزدمان محفوظ و به هیچ عنوان از آن‌ها سواستفاده نخواهد شد و در اختیار شخص یا سازمان ثالثی قرار نخواهد گرفت. 

 

 

 

"ذره بین صرفا یک موتور جستجوی کالا و خدمات می باشد که جهت تسهیل خرید و فروش محصولات راه اندازی شده و هیچ دخالتی در امر خرید و فروش ندارد"